Enkaustika - 3D malba s voskem a jak začít

5. března 2015 v 16:09 | Marek Frnka |  Malování
V.van Gogh: "pokud v sobě slyšíš hlas co říká "Neumíš malovat", pak za každou cenu maluj a ten hlas ztichne"...(neplatí to i pro zpěv,tanec,mluvení anglicky atd.? :-) ). Enkaustika mne oslovila právě tím že nevyžaduje předem téměř nic - máte-li doma starou žehličku, nějakou tu škrabku a starý kalendář na křídovém papíru - stačí ! Ještě něco?Ještě staré noviny... a Můžete začít :-)

Mrknem tady i na nějaký to video či kurz zdarma. Žehlička stačí co máme po babičce a starý kalendář se používá z druhé čisté strany... :-) A jaký druh voskovek pro začátek?

Mno, tak sem na to zvědav. Jak dál do toho? Nejdřív jsem chtěl objednat speciální vosky na enkaustiku - stojí okolo čtyř stovek. Strejda gůgl potřebuje jen klíčová slova: voskovky enkaustika kč.

Pak jsem se dozvěděl, že jde začít i s s téměř nulovými investicemi :-) Jakto? Máte-li hlavně chuť si zkusit něco nového, pro začátek stačí z papírnictví obyčejné voskovky :-) Staré noviny a letáky supermarketů slouží k vyčištění staré žehličky od vosku. Škrabka taky není hned úplně nutná. Žehličku ještě teplou, stačí průběžně během tvorby otírat. Třeba starým bulvárním plátkem.

Dále mi totiž známá doporučila zkouknout i nějaký to video o enkaustice na youtube. Jsou tam česky i rady pro začátečníky. Doporučila mi hlavně ta videa od paní "guru" enkaustiky v ČR co jsou na youtube:

Enkaustika - Jana Školaudyová - díl 1Prej to děsně krásně vyčistí hlavu... :-) Nejde totiž trávit čas s otravnýma myšlenkama v hlavě a přitom "enkaustikovat".

Z videa mne nadchla plastičnost a třetí rozměr, nikoli plochost jako u klasického malování čímkoli jiným. Stačí naprostá uvolněnost bez předsudků. NENÍ žádná "správná metoda" jak a co malovat v enkaustice. Jak osvobozující od myšlenek typu "umím jen prase zezadu".

Přeju mnoho radosti z objevování a tvoření něčeho nového z Ničeho.
Nechám se překvapit co vznikne! Dejte vědět až to zkusíte jaké pocity přicházely :-)

A na závěr: příklad malby mé známé (její svolení mám!) :

 


Komentáře

1 Radka Radka | E-mail | Web | 2. listopadu 2017 v 13:24 | Reagovat

Good job :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama