"Nej" pálivost paprik a jak je jíst

8. března 2015 v 13:53 | Marek Frnka |  Vychytávky
Nesnášel sem pálivé... a ejhle, kanadské žertíky mýho strejdy s nepozorovaně přisypanou jalapeňos už mi od jisté doby nečinili potíž. Naopak užil sem si to :-) Když sem zjistil i zdravotní prospěch, začal sem si ji kupovat. A ještě pálivější než strýc vydržel... Co (ne)dělat když máte "oheň v hubě", břiše a pak druhý den i jinde...?Hned ze začátku varování! Pokud by jste někomu udělali nejpálivější kanadský žertík - jak občas je vidět na youtube - může ten člověk skončit i v nemocnici nebo mít těžké následky.

Míra pálivosti papriček se uvádí v Scovilleho stupnici až do miliard stupňů...
Nějaké běžné chilli (a paprika se zavádějícím názvem kajenský pepř), je slabota oproti těžkotonážním palbám co jsou dnes známy: španělské odrůdy Jalapeňos (taky ještě docela slabota), mexické Habaneros (vypadají jako soudky a občas je mají v Intersparu nebo Globusu), a donedávna nejpálivější známá indická paprika Bhut (Nagya) Jolokia... ale šlechtí se další mnohem pálivější nové odrůdy a různé zkřížené druhy.

Abych se vrátil k příběhu z úvodu. Poté co se člověk pročistí (hlavně celé střevo), může jako já zjistit že už mu pálivé tolik nevadí jako dříve.... Že by dnes tak módní antiparazitické kůry...? :-) Zjistil jsem jak velmi prospěšné je jíst pálivé, zařadil sem běžně dostupné chilli do jídelníčku.. Co však pomáhá jednomu, může uškodit jinému člověku. Pokud někoho zajímá, tak třeba tady: historie chilli a zdravotní benefity.

Až si tělo postupně zvykne na běžné chilli, je možno případně zkusit "silnější kafe". Rozhodně je dobré vědět co se stane když to tělu nesedne nebo to přeženete (nebo vás někdo nachytá). Běžné je, že se tělo nahromaděné pálivosti snaží všemožně zbavit. U každého to může probíhat jinak. Většinou silné slinění až tak že tečou sliny..., silné bolesti břicha, případně zvracení či průjem.

Striktně se nedoporučuje pít po požití pálivých paprik. Co naopak pomáhá poněkud ztlumit pálivost, je mléko nebo zajíst kouskem chleba. Pomůže i požít jakýkoli olej nebo kousek másla. Vhodné je důkladně omýt ruce, nesahat si do očí a chránit sliznice.


Pokud máte vlastní zkušenost, klidně se podělte v komentech.

Enjoy!
 


Komentáře

1 KulVowl KulVowl | E-mail | Web | 15. srpna 2018 v 3:29 | Reagovat

Seal armpit brings discomfort, hurts when clicking. to Postpone trip in the hospital should not. Seal under the muscle cavity may turn out to be dangerous disease. But most often it is consequence regular use deodorants, violation rules personal hygiene, strong sweating. Redness triggers a close blouse, infected razor-affiliation, the virus.
<a href=http://armpit.info/painful-lump-under-armpit>i have a lump under my armpit</a>  
Compaction under the arm, redness, lump getting hot? This is the ulcer that will cut from the surgeon, after that drink medications. First cost lotions, antibacterial medicines. When the process switched to second stage, the required surgical procedure.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama